Witamy na naszym blogu:

 Jak efektywnie prowadzić rozród bydła?

Celem każdego hodowcy jest kontrolowany, regularny rozród w stadzie, a osiągnięcie tego jest nie lada wyzwaniem. Jak racjonalnie prowadzić rozród krów? Jakie czynniki wpływają na reprodukcję? Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Podstawowe wskaźniki określające efektywne prowadzenie rozrodu bydła mlecznego to m.in. okresowe kontrolowanie wagi, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić, czy masa jałówki rośnie odpowiednio. Zaleca się, aby do 15 miesiąca życia osiągnęła ona wagę 400 kg, ponieważ wtedy może zacząć cielić się w wieku ok. dwóch lat. 


Innym podstawowym wskaźnikiem jest wykonanie mniej niż 1,2 inseminacji przypadającej na jedną cielą jałówkę. Dbanie o utrzymanie umiarkowanego brakowania w stadzie, czy utrzymywanie okresu międzywycieleniowego u starszych krów poniżej 400 dni to także przydatne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy zarządzaniu rozrodem. Jeśli w stadzie występuje mniej niż 1,6 inseminacji na krowę oraz pierwsza z nich odbywa się między 50. a 90. dniem laktacji to jest to dobry sygnał, że rozród prowadzony jest w prawidłowy sposób.

By prowadzony rozród był skuteczny, krowy muszą być odpowiednio przygotowane do wycielenia.

W związku z tym, należy prawidłowo i z dużą roztropnością zadbać o nie w zasuszaniu. Prawidłowe utrzymanie krów w zasuszeniu, wpływa na ich zdrowie i właściwą kondycję przez cały okres laktacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ to kluczowy etap, od którego zależy wszystko, co dzieje się później. Nie możemy także zapominać o odpowiednim procesie poboru paszy, aby utrzymać prawidłową florę żwacza. Po wycieleniu ważne jest kontrolowanie deficytu energii w pierwszych dniach trwania laktacji. Istotne jest utrzymanie równowagi i odpowiednie zbilansowanie dawki żywieniowej w poszczególnych etapach rozrodu.

Aby mieć pewność czy rozród w stadzie odbywa się prawidłowo, warto wprowadzić regularne badania cielności. Dzięki nim, już od 28. dnia, jesteśmy w stanie zidentyfikować, które krowy są niecielne. Testy PAG ALERTYS z próbki mleka dają nam jasne informacje o cielności krowy, dlatego warto je wykonywać regularnie począwszy od 28 dnia po kryciu i ponowić ok. 60. dnia, by wykryć ewentualne straty embrionalne. Takie wieloetapowe postępowanie zwiększa szanse na prowadzenie rozrodu w kontrolowany i opłacalny dla hodowców sposób.


Prawidłowe zarządzanie rozrodem jest fundamentem efektywnej produkcji mleka, dlatego warto poświęcić na nie odpowiednią ilość czasu, aby mieć poczucie kontroli nad sytuacją .

Odwiedź nasze blog, aby dowiedzieć się więcej o teście

Testy PAG ALERTYS zrewolucjonizowały podejście do kontroli cielności na świecie

Samodzielnie sprawdzaj cielność swoich krów

Najlepszy sposób na monitorowanie cielności

SPRAWDZONY PRZEZ ROLNIKÓW

W POLSCE I NA CAŁYM ŚWIECIE

44,000,000

PONAD

TESTÓW WYKONANYCH NA CAŁYM ŚWIECIE

Skontaktuj się z najbliższym laboratorium

Opracowany przez IDEXX, czołowy w diagnostyce weterynaryjnej test ciążowy z mleka Alertys™ wykonano od 2013 r. ponad 44 milionów razy. Badanie z mleka jest niezawodnym narzędziem dla dziesiątków tysięcy hodowców na całym świecie.

Więcej informacji na temat testu ciążowego z mleka Alertys™ można uzyskać, kontaktując się z najbliższym laboratorium.

Skontaktuj się

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz przeczytać, w jaki sposób je wykorzystujemy w naszej

Polityka prywatności | Warunki korzystania

© 2024 IDEXX Laboratories. Wszelkie prawa zastrzeżone.

IDEXX Alertys Milk Pregnancy Test